“Gammelriflet” bestik af sølv. Primært P. Hertz, København 19. årh.s midte. Vægt 2758 gr. (59)
Bestående af: 25 middagsgafler, L. 20 cm., 12 middagsskeer L. 22 cm., 13 dessertskeer L. 18 cm., 1 dessertske L. 17,7 cm., 7 teskeer L. 14,7 cm. 1 gaffel L. 17,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Størstedelen med gravering. Teskeer med slitage, heraf to teskeer med reparation. En dessertske laf med reparation (udskiftet laf). Enkelte middagsskeer med let skævslidt laf. Flere gafler med let skæve tænder.
Varia, 2. august 2018