1831/​1594

“Gammelriflet” bestik af sølv. Primært P. Hertz, København 19. årh.s midte. Vægt 2758 gr. (59)

Bestående af: 25 middagsgafler, L. 20 cm., 12 middagsskeer L. 22 cm., 13 dessertskeer L. 18 cm., 1 dessertske L. 17,7 cm., 7 teskeer L. 14,7 cm. 1 gaffel L. 17,5 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Størstedelen med gravering. Teskeer med slitage, heraf to teskeer med reparation. En dessertske laf med reparation (udskiftet laf). Enkelte middagsskeer med let skævslidt laf. Flere gafler med let skæve tænder.

Varia, 2. august 2018

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK