Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Reolvæg af massiv mahogni, bestående af tre skabe, tre bogkasser samt tilhørende sokkler. To bogkasser med messingforede samlingshuller. Skab invendigt med hylder, udtræksbakker og arkivindeling. Udført og mærket hos Rud Rasmussen Snedkerier. Skab: H. 76. B. 76. D. 36. Bogkasse: H. 76. B. 76. D. 27,5. Sokkel: H. 5. (9)
Tre nøgler, samt tre ekstra sokler medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og mindre afslag.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
18 bud