903/​112

Mathilde Leth (, 19. årh., dansk maler)

Opstilling med blomster i en kratervase på en karm, i baggrunden en hvidkalket herregård ved en sø. Sign. M. Leth 1828. Olie på lærred. 82×65.

Om kunstneren Mathilde Leth vides ikke meget udover hendes navn og aktive periode. Mathilde Leth er ikke umiddelbart repræsenteret på nogle danske museer og hendes værker bliver sjældent udbudt på auktion. Stilmæssigt minder Leths blomsteropstillinger om værker af C. D. Fritzsch (1765–1841) og hans elev Johannes Ludvig Camradt (1779–1849), som begge arbejdede med det klassiske, nederlandske blomstermaleri med opsatte buketter i antikke vaser.

Lærredet er dubleret. Krakeleringer og mindre retoucheringer. Mindre afskalninger samt søm langs kant. Lærred bør strammes let op.

Malerier og tegninger, 21. september 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag