919/​3

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Sommerlandskab med rygvendt figur, Enø”. 1931. Usigneret. Olie på lærred. 28×25.

Maleriet vil blive medtaget som nr. 1064 i den kommende fortegnelse over L. A. Rings malerier ved kunsthistoriker Gitte Ditlevsen.

Ældre malerier, 4. marts 2024

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

48.000 DKK