869/​1119

Lesser Ury (f. Birnbaum 1861, d. Berlin 1931)

Landskab med store træer og græssende køer. Sign. L. Ury 1912 Walcheren. Pastel på kartonplade. Lysmål 48×70.

Proveniens: Erhvervet i Tyskland i 1930erne af et dansk-tysk ægtepar. Siden nedarvet gennem nuværende ejers familie.

Ifølge Dr. Sibylle Groß tager Lesser Ury i 1912–13 på en længevarende rejse til Holland. De motiver, han maler under opholdet, skildrer sjældent de livlige byscenarier, som han ellers er kendt for; tværtimod dedikerer han sit arbejde til landdistrikterne. Lesser Ury bruger således en del tid på halvøen Walcheren i Zeeland, hvilke en række billeder fra den lille by Domburg bærer vidne om. Byen var dengang et international mødested for berømte malere, herunder kunstnerne Jan Toorop og Piet Mondrian.

Et år senere bliver Urys hollandske arbejder udstillet i Berlin, som del af en større udstilling på Galerie/Kunstsalon Eduard Schulte.

Pastellen er blevet forevist Dr. Sibylle Groß og sælges med et foto-certifikat dateret Berlin d. 9. november 2016.

Moderne malerier og grafik, 7. december 2016

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

90.000 DKK