2203/​547

Sven Dalsgaard (f. Randers 1914, d. sst. 1999)

“Billund-Træet”. Sign. Sven Dalsgaard 1974. Skulptur i mixed media media monteret på træplade i plexiglasboks. 40×45×35.

Plexiglaskassen med nogle ridser/håndteringsmærker. Træet med en ældre (måske original) reparation af en gren med tape.

Moderne kunst og design, 18. januar 2022

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag