Vilhelm Groth (f. København 1842, d. sst. 1899)
Kystparti fra Mariagerfjord. Sign. Vilh. Groth 1885 og betegnet Mariagerfjord på blændrammen. Olie på lærred. 41,5×65.
Én reparation/lap på bagsiden. Retoucheringer. Krakeleringer og mindre afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020