2015/​237

Vilhelm Groth (f. København 1842, d. sst. 1899)

Kystparti fra Mariagerfjord. Sign. Vilh. Groth 1885 og betegnet Mariagerfjord på blændrammen. Olie på lærred. 41,5×65.

Én reparation/lap på bagsiden. Retoucheringer. Krakeleringer og mindre afskalninger. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.800 DKK

(Autobud) 1.800 DKK
1.750 DKK
(Autobud) 1.700 DKK
1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK