905/​25

“Scene under Søslaget i Køge Bugt d. 1. Juli 1677”. 1834–1835. Usigneret. Olie på lærred. 80×113.

Philip Weilbachs fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier, 1872, s. 255 under “Billeder fra Søen og Livet på Søen, udførte i Aarene 1821–1851".

Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier, 1898, nr. 499.

Udstillet: Charlottenborg 1835 nr. 2. Akademiets udstilling i anledning af Christian VIII og Caroline Amalies kroningsfest, 1840 nr. 47. Kunstforeningens Udstilling af C. W. Eckersbergs malerier, 1895 nr. 277.

Litteratur: Kunst i privat eje, 1944, bind I, omtalt s. 140–141, afb. s. 141.

Proveniens: Købt af kammerjunker P. B. Scavenius for 250 Rd. (1836). Godsejer J. F. Scavenius (1872). Grosserer Harry Levin (1898). I 1929 erhvervet af Winkel & Magnussen. Agathe og Knud Neyes samling, solgt deres auktion “Dansk Guldalderkunst”, Bruun Rasmussen auktion 409, 1980 nr. 1, afb. s. 12. Dansk privatsamling.

Eckersberg nævner maleriet flere gange i sine dagbøger 1834–1835. D. 22. september 1834 skriver han: ”Arbeidet hele Dagen paa Compositionen til et Maleri som skal forestille ”d. 1. Juli 1677”. D. 27. september 1834: ”Begyndt at anlægge en Scene under Slaget i Kjøgebugt”. D. 3. februar 1835: ”Begyndt at arbeide igjen paa Slaget i Kjøgebugt”. D. 22. marts 1835: ”Blevet færdig med et Maleri forestillende en Scene under Søslaget etc.”

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

1.500.000–2.500.000 DKK

Hammerslag

1.200.000 DKK