2050/691
Vase samt lille fad af stentøj dekoreret med brune glasurer. Fad modelleret med bjørn i relief. Vase udført og stemplet hos Saxbo, 14, IV. Udført 1931–1937. H. 12,8. Fad udført og stemplet hos Saxbo, “1854–1954”. H. 2,8. Diam. 15. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 8. december 2020
Vurdering
Hammerslag