Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Dråbeformet vase af stentøj dekoreret med brun harepelsgalsur, munding med enkelte transparent blågrønne elementer. Sign. E.ST.N., 96. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 11,3.
Vasens nederste kant med enkelte hårrevner i glasuren.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
15 bud