Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Et sæt på to vase og et fad i lertøj. Den mindste vase dekoreret med blå glasur samt motiver i rødbrun og grøn glasur. Den største vase med kohornsdekorerede glasurer i grønt, sort og gråbrunt på mørkeblå baggrund. Fad dekoreret med kohornsdekorerede glasurer i brunt, rødbrunt, blåt og grønt på sandfarvet baggrund. Sign. HAK, Danmark. Udført hos Kähler. Vase: H. hhv. 22,5 og 33. Fad: H. 7,5. Diam. 30. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindste vase med mindre glasurafslag på øvre kant. Største vase med reparation på munding, glasurafslag samt revne og aflag på nedre kant. Fad med glasurafslag på kant og i skålen.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021