Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940)
“Barnet mades”. Sign. Jul. Paulsen 1914. Olie på lærred. 65,5×60,5.
Udstillet: Charlottenborg 1915 nr. 452.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 622, 1996 nr. 635.
Enkelte mindre krakeleringer. Behov for rensning.
961051 |