Foto endnu ikke klar
1514/994
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 308”. Sofabord med plade af teak, krydsbensstel af eg med messingbøjler. Udført hos Andreas Tuck, Odense. H. 55. L. 100. B. 60.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 11, november 1951.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder. Brændmærker på top.
Moderne kunst og design, 31. marts 2015
Vurdering
Hammerslag
17 bud