2440/531
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 9”. Sæt på otte stole af stål. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1960. Udført og delvist mærket hos Fritz Hansen, 1986. (8)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og overfladerust på stel. Uoriginale skruer på seks stole under sædet. Skind slitage herunder pletter, smuds og mindre rifter.
Moderne kunst og design, 1. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag