2005/872
Niels O. Møller (f. 1920, d. 1982)
Et par armstole af eg, sæder betrukket med lysegrønt/edelweiss alcantara. Model 68. Designet 1981. Udført hos J. L. Møller. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker, primært skomærker på ben. Originalt betræk. Nederste pind i ryg med stødmærker.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag