2005/​872

Niels O. Møller (f. 1920, d. 1982)

Et par armstole af eg, sæder betrukket med lysegrønt/edelweiss alcantara. Model 68. Designet 1981. Udført hos J. L. Møller. (2)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker, primært skomærker på ben. Originalt betræk. Nederste pind i ryg med stødmærker.

Moderne kunst og design, 28. januar 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK