Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
Jørgen Ditzel (f. Frederiksberg 1921, d. København 1961)
Sjælden to-personers sofa med stel af ahorn, betrukket med mørkt mønstret møbelstof. Designet 1992. Udført hos Fredericia Stolefabrik, 1990erne. L. 139.
Præsenteret på udstillingen “Nanna Ditzel” på Munkeruphus, august 1992
Litteratur: Henrik Sten Møller[red.]. Nanna Ditzel. Katalog fra udstillingen, side 18–19.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Senere professionelt ompolstret.
Moderne kunst og design, 3. august 2021