2131/​508

Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)

Jørgen Ditzel (f. Frederiksberg 1921, d. København 1961)

Sjælden to-personers sofa med stel af ahorn, betrukket med mørkt mønstret møbelstof. Designet 1992. Udført hos Fredericia Stolefabrik, 1990erne. L. 139.

Præsenteret på udstillingen “Nanna Ditzel” på Munkeruphus, august 1992

Litteratur: Henrik Sten Møller[red.]. Nanna Ditzel. Katalog fra udstillingen, side 18–19.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Senere professionelt ompolstret.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK

20.000 DKK