2312/7523
To hovedvandsæg af sølv og forgyldt sølv, urneformet indvendig forgyldt, sider med blomsterranker, låg prydet med rød glasflus, firkantet fod med balsamgemme. Utydelig stemplet. Rokoko æg med kæmninger og rocailles, låg med liggende putto, oval fod med balsamgemme, punslet med initialer E. M. F. Ej stemplet. 18. årh. Vægt 23 g. og 33 g. H. 5 og 6 cm. (2)
Proveniens: Käthe & John Marsings samling.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
En duft af historie, 20. marts 2023
Vurdering
Hammerslag
17 bud