2039/515
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Lille skål af stentøj modelleret med grenværk og frugt i relief. Dekoreret med gråhvid krakeléglasur. Sign. Salto. Kgl. P. H. 5,5. Diam. 8.
Alders- og brugspatina.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag
28 bud