1945/1286
Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
Broche/vedhæng af forgyldt sterlingsølv prydet med porcelæn dekoreret med mandeansigt i cyanblå glasur. Udført hos A. Dragsted. Diam. 4,7 cm. L. inkl. øsken 5,7 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Smykker, 6. november 2019
Vurdering
Hammerslag