2414/21
Johannes Kreutzmann (f. Kangâmiut 1862, d. 1940, vestgrønlandsk billedskærer)
Figur af udskåret og bemalet træ forestillende en kvinde, der arbejder med en ulo. Usign. H. 26 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Revner i træet. Afslag ved højre arm.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024
Vurdering
Hammerslag
38 bud