757/​1191

I. E. C. Rasmussen (f. Ærøskøbing 1841, d. Atlanterhavet 1893)

Konebåd og kajakker i en grønlandsk fjord. Sign. I. E. C. R. 40×61.

Proveniens: Købt på auktion d. 9. 10 1889 af arkivsekretær G. Grove. Siden 1911 tilhørende kommandant P. Grove.

Udsøgte malerier, 7. juni 2006

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK