757/1191
I. E. C. Rasmussen (f. Ærøskøbing 1841, d. Atlanterhavet 1893)
Konebåd og kajakker i en grønlandsk fjord. Sign. I. E. C. R. 40×61.
Proveniens: Købt på auktion d. 9. 10 1889 af arkivsekretær G. Grove. Siden 1911 tilhørende kommandant P. Grove.
Udsøgte malerier, 7. juni 2006
Vurdering
Hammerslag