1846/​660

Simon Gate (f. 1883, d. 1945)

Fem skåle af satinslebet klart glas samt vase af presset lys lilla glas. Fem dele sign. Udført slut 1920'erne hos Orrefors, Sverige. H. 7,5–17. (6)

Almindelig patina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 13. november 2018

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

850 DKK

(Autobud) 850 DKK
800 DKK
750 DKK