785/​23

Ernest Mancoba (f. Johannesburg, Sydafrika 1904, d. Paris, Frankrig 2002)

Komposition. Sign. på bagsiden E. Mancoba. Olie på lærred. 81×59.

Proveniens: Galerie Mikael Andersen, København. Den afrikanske maler Ernest Mancoba flyttede 1938 til Paris for at komme væk fra det afrikanske Apartheidstyre. Mancoba blev hurtigt en del af den gruppe af kunstnere, der i Paris dyrkede den spontan abstrakte malestil og blev i slutningen af 1940'erne ligeledes en del af CoBrA-gruppen. I året 1942 giftede han sig med billedhuggerinden Sonja Ferlov Mannoba, et ægteskab der begge veje, blev påvirket af deres store forkærlighed til den afrikanske kunst. Mancobas malerier repræsenterer således en unik syntese af modernismens leg med fladen blandet med den afrikanske kultur og dennes sjæl.

Cobra, 3. marts 2008

Vur­dering

75.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK