Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)
“Ved Børsrampen”. Sign. Rørbye 1848. Pen, tuschlavering og hvidt på papir. Lysmål 22 × 15.
Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling. Solgt dennes auktion Winkel & Magnussen 289, 1942 nr. 761. Direktør Hans Tobiesens samling, dennes auktion II, Winkel & Magnussen 386, 1954 nr. 186. Her erhvervet af bladudgiver Valdemar Richter-Friis (1893–1976). Bruun Rasmussen auktion 732, 2004 nr. 2056.
Papiret er gulnet. Mindre misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. juni 2023
24 bud