2439/​1559

Engelsk standur i kasse af mahogni, skive af forsølvet metal med sorte romer og arabertal, værk med heltimeslag, strike-silent, minut og datoviser. Sign. Wm Nicoll Grt Portland Strt, London. 19. årh.s begyndelse. H. 245. B. 50. D. 26.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Værket fremstår visuelt pænt og i orden. To lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger.

Fra i Lyngby

Ure ▸ Standure

Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?