12032/6
Henri Matisse (f. Cateau-Cambrésis 1869, d. Nice 1954)
Henri Matisse: “La Danseuse Creole”. Tryksign. Litografisk plakat for Nice og Musée Matisse. 1965. Trykt af Mourlot efter et originalt papirklip arbejde fra 1950. Bladstørrelse 98,8×62,4. Uindrammet.
Lette håndterings mærker langs højre arkkant samt et lille papirtab på 5×5 mm i nederste højre hjørne, ellers fin stand. Har aldrig været indrammet.
Kunst, antikviteter & design, 6. august 2020
Vurdering
Hammerslag