2414/​101

Dansk Louis XVI konsolbord af senere forgyldt og bemalet træ, gennembrudt sarg udskåret med bladværk, stående på let tilspidsede ben. 18./19. årh. H. 83. B. 70. D. 42.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Restaureret. Afslag. Revner i træet. Bordet er renoveret over flere omgange men har elementer fra 18. årh.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

2.600 DKK

2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.000 DKK
1.500 DKK