2414/101
Dansk Louis XVI konsolbord af senere forgyldt og bemalet træ, gennembrudt sarg udskåret med bladværk, stående på let tilspidsede ben. 18./19. årh. H. 83. B. 70. D. 42.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Restaureret. Afslag. Revner i træet. Bordet er renoveret over flere omgange men har elementer fra 18. årh.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024
Vurdering
Hammerslag