2423/​159

Dansk maler, ca. 1900

Udsigt til Fredensborg Slot fra slotshaven. Sign. H. O. 1900. På blændrammen på etiket betegnet Heinrich Olsen. Olie på lærred. 28×36.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1223, 2012 nr. 36, her solgt med proveniens til Store Kro i Fredensborg.

Svagt mærke langs blændrammen. Behov for let opstramning.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. juni 2024

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK