2438/​828

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-2/2”. Nedadlysende væglampe af bruneret messing med overskærm og underskærm af matglas. Skærmholder mærket “P.H.-2/2 patented”. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. L. 31.

Litteratur: “Tænd!”, model gengivet og omtalt s. 190.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Skærholder med skævhed. Manglende mellemskæm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

I Aarhus
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

10 bud

912336 7.000 DKK
992289 6.500 DKK
165774 (Autobud) 6.000 DKK
992289 5.500 DKK
165774 (Autobud) 5.000 DKK
992289 4.800 DKK
165774 4.600 DKK
900971 4.400 DKK
165774 4.200 DKK
1106678 4.000 DKK