Harald Moltke (f. Helsingør 1871, d. Frederiksberg 1960)
Kompostion “Grønland” lavet som forsideforslag til bogudgivelse. Sign. HM04. Blæk og akvarel på papir. Lysmål: 33×23. I ramme. + Komposition “Ivaluk”. Sign. HMoltke. Blæk og akvarel på papir. Lysmål: 29×21. I ramme. Kompostion “Hundekørsel over Melvillebugten”. Sign. HM05. Blæk og vandfarve på papir. Lysmål: 10×15,5. I ramme. (3)
BogForum - Kunst på papir, 17. november 2019
38 bud