1425/​8581

Figur af ravfarvet presset og støbt glas forestillende engelsk bulldog. England, 19. årh. H. 7.

Proveniens: Tidligere i Kejserinde Dagmars eje. Ifølge traditionen var denne figur en gave til enkekejserinde fra hendes søster dronning Alexandra, og var modelleret efter dronningens favorit bulldog.

Aldersslitage, bl.a. afslag.

Russisk tema-auktion, 16. juni 2014

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK
7.000 DKK