1425/8581
Figur af ravfarvet presset og støbt glas forestillende engelsk bulldog. England, 19. årh. H. 7.
Proveniens: Tidligere i Kejserinde Dagmars eje. Ifølge traditionen var denne figur en gave til enkekejserinde fra hendes søster dronning Alexandra, og var modelleret efter dronningens favorit bulldog.
Aldersslitage, bl.a. afslag.
Russisk tema-auktion, 16. juni 2014
Vurdering
Hammerslag