Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
Portræt af en ældre kvinde med hvidt hår fæstnet i en knold. Sign. M. A. Olie på lærred. 28×25.
Én retouchering i nederste højre hjørne.