838/​127

P. P. Rubens, skole, 17. årh.

De hellig tre kongers tilbedelse. Usigneret. Olie på kobber. 29×23. Barokramme af udskåret og forgyldt træ.

Nærværende motiv er baseret på flere kompositioner af P. P. Rubens, bl.a. fra et maleri ejet af Wallace Collection og et ejet af Rubenshuis i Antwerpen.

Rubens' malerier var meget populære, derfor fandtes der mange mindre atelierer i Antwerpen, som brugte Rubens' motiver på kryds og tværs i deres malerier for at få økonomisk del i malerens popularitet.

Det er blevet foreslået, at maleriet er fremstillet med eksport for øje, især til Spanien og Sydamerika, idet det er malt på kobber. Træ kunne sprække ved varmeforandringer. Kobber var også nemmere at transportere.

Proveniens: Ambassadør, lensgreve Eduard Reventlow. Han var gesandt og senere ambassadør i London under og efter 2. verdenskrig (nuværende ejers farfar), der købte maleriet af Gustav Rasmussen, som var legationsråd ved gesandtskabet i London under krigen og blev udenrigsminister i 1945. Udenrigsministeren havde en meget fin samling af klassisk kunst.

Malerier og tegninger, 26. februar 2013

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

42.000 DKK