2120/236
To Bencharong opsatser af porcelæn, dekorerede i emaljefarver med stiliserede blomster, fremtillede til det thailandske marked. 19. årh. Diam. 12 og 14 cm. (2)
Proveniens: Gustav Joachim baron Wedell-Wedellsborg, ansat i Det Østasiatiske Kompagni 1928, Bangkok filial 1929–33.
Begge med større og mindre kanthak.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021
Vurdering
Hammerslag