2120/​236

To Bencharong opsatser af porcelæn, dekorerede i emaljefarver med stiliserede blomster, fremtillede til det thailandske marked. 19. årh. Diam. 12 og 14 cm. (2)

Proveniens: Gustav Joachim baron Wedell-Wedellsborg, ansat i Det Østasiatiske Kompagni 1928, Bangkok filial 1929–33.

Begge med større og mindre kanthak.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.750 DKK

(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK