Willy Ørskov (f. Aarhus 1920, d. Helsingør 1990)
Uden titel, 1963. Usign. Aluminium. 54×50×40.
Litteratur: Folke Edwards: “Willy Ørskov”, Serien “Profiler i dansk kunst”, Gyldendal, København 1976, version i bronze, tilhørende Göteborgs Konstmuseum, Sverige, geng. s. 51. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 16. juni 2020