Martin Bigum (f. København 1966)
“Jigsaw Falling Into Place”. Sign. på bagsiden Martin Bigum 2008. Olie på lærred. 200×240. Uindrammet.
Litteratur: “Martin Bigum. Min personlige kunsthistorie”, København, 2014, gengivet side 248 (fra udstillingen hos Wohnmaschine, Berlin). Udstillet: “Martin Bigum. Structure Beneath Skin”, Wohnmaschine, Berlin, 2009, gengivet i farver på katalogets forside (detalje) samt på side 26 og 27. Udstillet: “Martin Bigum - Struktur under huden”, Randers Kunstmuseum, 2011–2012. Udstillet: “Martin Bigum - Struktur under huden”, Vejle Kunstmuseum, 2012. Udstillet: “Martin Bigum - Struktur under huden”, Kastrupgårdsamlingen, 2012. Udstillet: “Martin Bigum”, Arken Museum for Moderne Kunst, 2016–2017, kat. nr. 80, gengivet i farver i kataloget side 20–21. Proveniens: Wohnmaschine, Berlin. Proveniens: Dansk privatsamling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020