Ferdinand Kruis (f. Písek, Böhmen 1869, d. Innsbruck 1944)
Mor og datter siddende i solen på klipperne, Bornholm. Sign. Ferd. Kruis Bornholm 1904. Tempera og vandfarve på karton. 69×88.
Behov for let overfladerensning. Enkelte afskalninger og ridser.
Ældre malerier og møbler, 29. september 2014
10 bud