2433/​3

En samling grønlandske effekter bestående af bugserblære med montering af knogle og drivtømmer, geværstøtte af træ med montering metal samt dansk en-øre 1925, kastetræ af drivtømmer med knogle og snor, sneskraber af rensdyrtak?, garnvinde af træ med indridsede romertal, kajakkøl af træ med knogle og skind, plade med kanter af ben antagelig til fiskesnørre, diverse mindre redskaber af ben og træ samt skrabebræt (qapiarfik) af skulderblad fra hval, alle erhvervet fra et nedlagt udsted ca. 1920–30erne. Derudover medfølger diverse effekter som er samlet fra andre steder heriblandt 14 vestgrønlandske uloer, harpunspids, to hundespiske, seletøj, skraber, geværstøtte og tranlampe af fedtsten. Ca. 40 dele.

Proveniens: Effekterne er samlet af nuværende ejer på Grønland i perioden 1970–72.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.

I Lyngby
Vur­dering

20.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?