2023/683
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Oxford”. Et par kontorstole med fempasfod af aluminium, sæde, ryg og armlæn med sort skind. Model 3271. Forgivet 1965. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1986. (2)
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 2. juni 2020
Vurdering
Hammerslag