2016/522
Carlo Mollino (f. Torino 1905, d. 1973)
“Cavour desk”. Fritstående skrivebord af eg med plade af hærdet glas. Designet 1949. Udført hos Zanotta. H. 75. L. 220/247. B. 90.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Glasplade til venstre skuffe mangler.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag