2014/810
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Vase af lertøj med indridset dekoration, gullig uran glasur med sorte elementer. Sign. monogram. H. 37,5.
Ridser og mærker. Større afslag på halsrand.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag