2132/​227

Ostindisk kaffeservice af porcelæn, dekoreret i blåt og guld med monogram i cartouche, samt et par våben kopper. Kina, 18. årh. Ialt 12 dele.

Bestående af: 1 kaffekande, 4 kopper, 3 underkopper, 1 sidetallerken, 1 flødekande. Samt kop og underkop prydet med våbenskjold.

Forgyldning fremstår med slitage. En kop med gennemgående revne, en underkop med revner/rep.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag