Johan Frederik Holm (f. 1803, d. 1877)
Arkitekturbillede. Betegnet på bagsiden J.F. Holm 1838. Gipsmosaik. 32×25,5.
Som konduktør på opførelsen af Thorvaldsens Museum var Holm i 1846–50 ansvarlig for udførelsen af Jørgen Sonnes frise i cementpuds. Dette arkitekturstykke kan betragtes som en slags generalprøve på den monumentale frise og giver et sjældent indblik i dens originale farver.
Proveniens: Frederik VII; dennes auktion, 7. oktober 1864, nr. 347; købt her af handskemager Verdier.
Reparerede revner. Mindre afslag og ridser.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021
34 bud