2108/938
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Bord med stel af stål, plade samt to opklappelige plader af sortlakeret træ. Model 3601. Formgivet 1952–53. Udført hos Fritz Hansen. H. 69. L. 60/140. B. 70.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og mindre afslag.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud