2426/2242
Geo. Tupman, London
Lommeur af sølv. Sideordnet ankergang og nøgleoptræk. Støvkapsel med nummer 2429. Ø 52,5 mm. 1820–30s.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Krakeleringer på skiven.
Samlerværdige lommeure, 26. juni 2024
Vurdering
Hammerslag