Viktoriansk dame necessaire, sider prydede med bladslyng i farver, indeholdende fire div. sysager. 19. årh.s slutning. H. 9,5. B. 7. D. 3,5.
Æskens front præget med teksten “Ladys companion". Trådenålen er indgraveret “Victoria 1. born May 24. 1819” og “Crowned June 28. 1838”.
Brugsslitage. Silkeforet indeni er slidt.
Kunst, antikviteter & design, 14. november 2019