2418/522
Ubekendt formgiver
Bordlampe med stel af patineret messing. Grøn glasskærm. Kant med tre ravfarvede emblemer med herreportræt. Udført ca. 1900–1910. H. 50.
Proveniens: Ifølge rekvirent hidrører lampen fra Rigsarkivet.
Skærm ligger løst, muligvis ej oprindeligt sammenhørende. Brugspatina herunder ridser og mærker. Testet og fungerer, Bruun Rasmussen garanterer dog ej for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag