900/85
Wilfred Glud (f. København 1872, d. sst. 1946)
“Dansen”. Sign. W. Glud 1912. Olie på lærred. 66×82.
Udstillet: Charlottenborg 1913 nr. 759 (tillæg).
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 743, 2005 nr. 1004.
Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021
Vurdering
Hammerslag